Zaproszenia ślubne

Kiedy ustaliliśmy już datę ślubu i miejsce, w którym odbędzie się wesele musimy pomyśleć o ilości gości i formie poinformowania ich o tej najważniejszej dla nas uroczystości. Najpopularniejszą i najbardziej elegancką formą jest wysłanie do gości imiennych zaproszeń, a w mniejszych miejscowościach przyjęło się dostarczenie ich osobiście.

W zależności od zasobności portfela przyszłych małżonków owe zaproszenia możemy zamówić w drukarniach lub wykonać je samodzielnie z zakupionej papeterii. Wybierając wzór zaproszeń warto dobrać je tak, by swoim wyglądem nawiązywały do charakteru ceremonii, na którą zapraszamy gości.

ślub

Na każdym zaproszeniu musi znaleźć się:

  • data i godzina ślubu,
  • miejsce ceremonii zaślubin i adres domu weselnego (jeśli zapraszamy te osoby na przyjęcie weselne),
  • imiona i nazwiska pary młodej, dokładne imię i nazwisko osoby zapraszanej.

W dalszej części zaproszenia, albo nawet na osobnej karteczce, należy podać informacje o terminie do jakiego oczekuje się potwierdzenia przybycia i numery telefonów, pod które należy w tej sprawie zadzwonić. Coraz częściej w zaproszeniach pojawiają się informacje o tym, że Para Młoda np. zamiast kwiatów wręczanych im w trakcie składania życzeń prosi o przynoszenie konkretnych rzeczy na cele charytatywne, bądź delikatnie np. w formie zgrabnego wierszyka o to by zamiast prezentów obdarowywać ich pieniędzmi.

Jeżeli decydujecie się na prezenty zróbcie ich listę, którą dołączycie do zaproszeń i numer telefonu osoby odpowiedzialnej za logistykę w ich doborze. Pamiętajmy, że każde zaproszenie musi być identyczne, nie wolno faworyzować nikogo "ładniejszym" zaproszeniem. Wypisując je bądź zamawiając ich druk pamiętajmy o kilkukrotnym sprawdzeniu poprawności w danych zapraszanych osób.

Jeżeli zapraszamy małżeństwo, należy oboje wymienić w zaproszeniu, pary mieszkające razem zapraszamy osobno, a jeżeli zapraszamy singla to zaznaczmy, że prosimy go wraz z osobą towarzyszącą, zwłaszcza wtedy gdy jest to osoba nie spokrewniona z naszymi rodzinami i może czuć się troszkę osamotniona.

Jeżeli nie wyprawiamy wielkiego przyjęcia weselnego i nie jesteśmy w stanie zaprosić wszystkich, których byśmy chcieli, bądź nie robimy go wcale, warto również poinformować rodzinę i znajomych o fakcie naszego ślubu. Wysłać wtedy możemy równie uroczyste co zaproszenia zawiadomienia o zawarciu przez nas związku małżeńskiego. Zaproszenia wysyłamy na ok. dwa miesiące przed datą ślubu.